Angie
Autor: Marina Kopić, 27. 2. 2010.

25.veljače nekolicina učenika 2.e razreda naše škole uputila se u Kulturni centar Dubrava kako bi pogledali predstavu pod nazivom „ANGIE“. Iako je većina nas bila iscrpljena teškim školskim tjednom, uživali smo u izvrsnoj izvedbi predstave Dubravka Sidora i Martine Čvek.

Naime, Martina je bivša učenica naše škole, koja sudjeluje u predstavama amaterskog kazališta SVAROG od 2004. godine. Iako vrlo mlada, u Kazalištu Svarog, glumica je s najviše odigranih predstava i najviše ostvarenih uloga. Za sve vas koji niste imali priliku pogledati predstavu donosim vam kratak sadržaj: Angie je mlada, temperamentna frizerka koja upisuje tečaj komparativne književnosti na hrvatskom veleučilištu za obrazovanje uz rad. Dodijeljena je sredovječnom deziluzioniranom intelektualcu, neuspjelom pjesniku, sklonom zavirivanju u čašicu. Rezultat susreta dviju suprotstavljenih osoba – kojima je zajednička samo frustracija dosadašnjim životom –  iskričava je , psihološki iznijansirana, romantična komedija. Takvim pristupom likovima ta komedija na Čehovljev način precizno tretira pojedince zarobljene u vlastitim društvenim i duhovnim kontekstima, ali i nudi nadu u izlaz iz tog zatočeništva.Ona je „posudila identitet“ od izmišljene spisateljice ljubića Angie Angel jer su u početku predstave ljubići njezin duhovni domet. Neponovljivom osobnošću ulazi u svijet književnosti, književne kritike, umjetnosti… Postupno tone u lažni svijet intelektualizma.On, koji je izgubio ionako nestabilno tlo lažnog sjaja akademske elite i u početku ju gleda kao primitivno, umišljeno i neobrazovano čudovište, ostaje zapanjen kako Ona na čudesno jednostavan i neponovljiv način upija i ono najsloženije u znanosti o književnosti.

Christian Jalžečić