preskoči na sadržaj

III. gimnazija Zagreb

Login

U 100. godini...

Preporučujemo...

Kodiramo s eTwinningom

Kreativna lektira

Kreativna matematika

Smotra školskog filma

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Izdvojeno

      

    

Mentalno zdravlje
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Smetnje spavanja - što učiniti?
Autor: IVANA DELAČ, 19. 4. 2020.

Među simptomima stresa, česte su smetnje spavanja. Nesanica može imati nekoliko različitih oblika - otežano uspavljivanje, često buđenje tijekom noći, prerano buđenje, lagan san... U situaciji u kojoj se trenutno nalazimo je povećana vjerojatnost za doživjeti smetnje spavanja, pa je dobro podsjetiti se na savjete kako si u tome možemo pomoći.


Među simptomima stresa, česte su smetnje spavanja. Nesanica može imati nekoliko različitih oblika - otežano uspavljivanje, često buđenje tijekom noći, prerano buđenje, lagan san... Epidemija i izolacija su vrlo stresne situacije, a doživljeni potres je iznimno stresna situacija i traumatski događaj na koji se psihološka reakcija može javiti odmah, ali i s "odgodom" od nekoliko dana ili tjedana. Znači, u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo je povećana vjerojatnost za doživjeti smetnje spavanja, pa je dobro podsjetiti se na savjete kako si u tome možemo pomoći.

  • Pokušajte održavati redovit raspored budnosti i spavanja - uvijek ustajte u manje-više isto vrijeme, unesite neku strukturu u dan (posebno važno za djecu i adolescente).
  • Uzmite malo vremena (npr. 15 minuta) tijekom dana kako biste razmislili o situaciji - zapišite misli, razgovarajte o stresu… Pokušajte ograničiti svoje razmišljanje o tim stvarima na to određeno vrijeme kako bi se smanjila mogućnost da ovaj stres ometa noćni san.
  • Ako je moguće, koristite svoj krevet samo za spavanje i nikakve druge aktivnosti - to se najbolje postiže ako odete u krevet samo kad se osjećate pospano.
  • Koristite trenutnu priliku da pratite svoj prirodni ritam spavanja (posebno večernji tipovi i adolescenti).
  • Upotrijebite društvene medije da biste podijelili osjećaje poput stresa i tjeskobe s članovima obitelji i prijateljima, ali također dijelite i pozitivne stvari (npr. optimistični ili šaljivi sadržaji, možda nepovezani s epidemijom).
  • Ne koristite mobitele, tablete i laptope u krevetu - isključite ih prije odlaska u krevet radi smanjenja učestalosti poremećaja spavanja zbog izloženosti svjetlu, obavijestima i potrebi za odgovorima na pozive i mailove.
  • Pronađite korisne distrakcije, budite zaokupljeni onim aktivnostima s kojima ste otprije upoznati i koje uživate obavljati.
  • Ograničite količinu vremena koju ste izloženi vijestima o epidemiji, potresu i drugim stvarima koje su vam stresne.
  • Ako vam je na raspolaganju više vremena i u mogućnosti ste to učiniti, učinite svoj dom, a posebno svoju spavaću sobu ugodnijim okruženjem za spavanje (tišina, mrak, adekvatna temperatura).
  • Vježbajte redovito, po mogućnosti svakodnevno.
  • Pokušajte biti izloženi prirodnoj dnevnoj svjetlosti tijekom dana, posebno ujutro. Ako to nije moguće, osvijetlite vaš dom svjetlošću otvaranjem zavjesa i dizanjem roleta, ili upaljenim svjetlima. Pokušajte imati prigušeno svjetlo tijekom večeri, a noću još tamnije.
  • Prije spavanja odaberite poznate i opuštajuće aktivnosti (npr. čitanje knjige, joga, slušanje glazbe itd.)
  • Ako ste tijekom dana manje aktivni nego inače, jedite nešto manje za večeru, a najkasnije večerajte dva sata prije polaska na spavanje, kako bi se spriječilo ometanje sna.

Na ovoj stranici nalaze se i savjeti za roditelje.



Izvor: https://bolnica-vrapce.hr/web/?p=5940


[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju