preskoči na sadržaj

III. gimnazija Zagreb

Login

U 100. godini...

Preporučujemo...

Kodiramo s eTwinningom

Kreativna lektira

Kreativna matematika

Smotra školskog filma

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

Izdvojeno

      

    

Novosti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva na satu Matematike
Autor: Ilija Barišić, 22. 2. 2020.

Ove godine na satu Matematike pod vodstvom profesorice Zrinke Korbar učenici su izrađivali plakat čija je tema bila glagoljica. Neka slova glagoljice koristila su se kao brojevi. Učenici su istražili koja su se slova koristila kao brojevi, pa su na plakatima prikazali i račun. Na taj način povezali su matematiku i glagoljicu. U izradi plakata sudjelovali su učenici 2.a, 2.b i 2.e razreda.

Za više informacija o aktivnostima kliknite "opširnije".

A više fotografija pronađite u fotogaleriji: http://gimnazija-treca-zg.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=50


Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva, spomendan Republike Hrvatske koji je Hrvatski sabor nedavno službeno proglasio na inicijativu Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.

Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo, jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta i višestoljetne uljudbe, na temelju kojega smo i danas prepoznatljivi i jedinstveni u Europi i svijetu.

Proglašenje tog dana inicirao je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, koji je 22. veljače odabrao kao spomen na dan kada je 1483. godine tiskana prva hrvatska knjiga – Misal po zakonu rimskoga dvora.

Svojom inicijativom Institut je želio skrenuti pozornost javnosti i svih govornika hrvatskoga jezika na važnost promicanja vrijednosti i ljepota hrvatskog glagoljičnoga pisma te omogućiti glagoljici da jedan dan u godini bude upravo njezin spomendan.

Povodom obilježavanja prvoga Dana hrvatske glagoljice i glagoljaštva Institut je na svoje stranice Hrvatski u školi pripremio malu školu glagoljice, provjeru znanja glagoljice i memorijsku igru "Glagoljica pamtilica".

Tekst je preuzet sa:  http://ihjj.hr/clanak/danas-je-dan-hrvatske-glagoljice-i-glagoljastva/7308/

 

Ove godine na satu Matematike pod vodstvom profesorice Zrinke Korbar učenici su izrađivali plakat čija je tema bila glagoljica. Neka slova glagoljice koristila su se kao brojevi. Učenici su istražili koja su se slova koristila kao brojevi, pa su na plakatima prikazali i račun. Na taj način povezali su matematiku i glagoljicu. U izradi plakata sudjelovali su učenici 2.a, 2.b i 2.e razreda.

Transliteracija – zapis zadatka sa hrvatskog jezika prevesti na glagoljicu. Može se vidjeti koja slova glagoljice su predstavljala brojeve i kako bi izgledao zapis računa-osnovne operacije.

Oblutci - Na plosnatim oblutcima (koje su učenici donijeli u učionicu) glagoljicom ispišu njima dragu ili lijepu riječ. Sve svoje kamenčiće učenici mogu izložiti u jednom kutku učionice ili od njih načiniti mozaik, glagoljaški zid ili lapidarij.

Spajalica – Svako se slovo napiše na glagoljici i na latinici na jednoj kartici. Slova se okrenu tako da se ne vide, a zatim se igra igra Spajalica. Učenici otkrivaju slova i spajaju slovo glagoljice sa slovom latinice.

Imena na vrpcama - Na vrpci papira u boji učenici glagoljicom napišu svoje ime. Vrpce s imenima zalijepe se na plakat ili pričvrste na izložbeni pano. 

Majica - Ukrasi majicu kolažem od glagoljskih slova. Slova mogu biti od tekstila pa ćeš ih prišiti, a možeš ih oblikovati od tankoga papira i zalijepiti servijetnom tehnikom.

Glagoljski nakit - Izradi nakit s glagoljskim inicijalima (naušnice, privjesak, broš...). Možeš upotrijebiti različite materijale: drvo, žicu, mekši metal, glinu, glinamol, fimo  ili neku drugu smjesu za oblikovanje. Na isti način možeš izraditi i privjesak za ključeve, okvir za fotografiju – izvorni hrvatski suvenir.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju