2009-11-21 00:00:00

Voda na Mjesecu

 Izravno prenosim i prevodim s web stranice CNN-a:

 
NASA je u petak izjavila kako je na Mjesecu pronašla vodu, što otvara cijelo novo poglavlje koje bi moglo dovesti do razvoja lunarne postaje. Otkriće je javno iznio znanstvenik, koji je radio na cijelom projektu, Anthony Colaprete, u podne na konferenciji za novinare: „Danas sam vam ovdje došao reći da, zapravo, pronađosmo vodu. I to ne samo malo, već značajnu količinu.“

 Pronalazak se temelji na podatcima skupljenim kad se Satelit za promatranje mjesečevih kratera, LCROSS, 9. listopada namjerno srušio na tada zasjenjenu regiju kratera Caebus blizu mjesečeva južnog pola.

„Kad se satelit srušio, raketa je proletjela kroz ostatke mjereći količinu vode i skupljajući još neke podatke“, izjavio je Colaprete. Tim zadužen za projekt koncentrirao se na podatke sa satelitovih spektrometara, koji su najbolje prikazali prisutnost vode. Spektrometar pomaže pri identifikaciji sastava tvari proučavanjem svjetla koje one ispuštaju ili upijaju. Iako je cilj 79 milijuna američkih dolara vrijedne misije bio otkriti ima li, ili nema, vode na mjesecu, otkrića s ostalih područja očekuju se s napretkom daljnjih proučavanja. „Ovo otkriće otvara novo poglavlje u našem razumijevanju Mjeseca“, izjavila je svemirska agencija u pisanoj izjavi nedugo nakon što je konferencija započela. Michael Wargo, glavni znanstvenik u području proučavanja Mjeseca, rekao je kako bi ovo otkriće moglo otključati tajne Sunčevog sustava. Iznio je nekoliko opcija koje objašnjavaju izvore vode, uključujući solarne vjetrove, komete, goleme molekularne oblake ili čak sam Mjesec koji ju možda stvara nekim svojim unutarnjim procesima. Kaže kako i Zemlja može biti zaslužna. „Ako je voda tamo od prije milijardu godina, te Mjesečeve ledene zamke mogle bi nositi ključ ka povijesti i evoluciji Sunčevog sustava, kao što uzorak leda sa Zemlje otkriva važne činjenice“, napisala je NASA u izjavi. „Kao dodatak, voda i ostale sastavnice predstavljaju potencijalne resurse koji bi mogli održavati istraživanje Mjeseca u budućnosti.“
Antonio Dominik, 2.e

III. gimnazija Zagreb